Нездоланний і талановитий
Наш народ скарби свої зберіг.
Тих скарбів коштовних не злічити,
Серед них – і лялька-оберіг.
Лялька-мотанка – це забавка дитяча
І мистецьке диво, але ще
Іноді здається нам, неначе
Вічність сіла ляльці на плече.
3 лютого вихованці гуртка «М'яка іграшка» (керівник Денисюк Н.В.) доторкнулися до історії виникнення і створення ляльок-мотанок. Дівчатка дізналися, що існують оберегові, обрядові та ігрові ляльки-мотанки, ознайомилися з секретами виготовлення ляльок. Діти вчилися створювати мотанку Гарного настрою. Ця лялька своїми спідничками схожа на дзвоник та й всередині в неї дзвіночок, тому в народі її ще називають Дзвіночок. Лялька Гарного настрою не тільки ігрова, а ще й оберегова. При її звучанні відганяються лихо і хвороби; дзвін очищає домівку. Вважається, що ця лялька приносить добрі новини і гарний настрій. Її дарують на День народження, Новий рік, новосілля, з побажаннями отримувати тільки гарні новини і завжди буди в доброму гуморі. Ляльок-мотанок створюють тільки з певною метою, і з різними побажаннями: на щасливу долю, на успіх і здоров'я та інше. І тому ляльок слід робити тільки в доброму настрої. Роблячи мотанку на добро, крутити нитку потрібно строго за годинниковою стрілкою, від себе. Мотанка від часів, коли вона носила обрядове значення і до сьогодення, пройшла тривалий шлях розвитку. Змінювалися матеріали, з яких виготовляли іграшку, її зміст, забарвлення, технології виготовлення, функції. Але не змінним залишилося її магічне значення. У новому середовищі лялька-мотанка, як і вишитий рушник, родинний килим, народна картина або ікона, повинна бути атрибутом родової, родинної пам'яті про далеке й не дуже далеке минуле, про народну культуру.
Нині відроджуються давні традиції. Набувають популярності ляльки, зроблені власноруч, і це прекрасно! Дуже добре, що діти причетні до цього відродження.
Вихованці гуртка отримали велике задоволення від створення ляльки-мотанки Гарного настрою. В приміщенні ще довго лунала мелодія дзвоників, яка дарувала всім радість і позитивні емоції.
|